У Берегові відбувся ювілейний футбольний турнір імені Єнева Бузанскі

У Берегові відбувся ювілейний футбольний турнір імені Єнева Бузанскі

15:02 Липень 1, 2022

Спорт 2703 9 хвилин

Magyar

Матчі десятого футбольного турніру «Кубок Єнева Бузанскі», який організовує Благодійний фонд «ҐЕНІУС», відбулися паралельно на майданчику спортивно-оздоровчого центру Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ та в спортзалі Берегівського ліцею ім. Лайоша Кошута.

Учасників ювілейних змагань на урочистому відкритті привітала директорка БФ «ҐЕНІУС» Наталія Вараді. «Єнев Бузанскі, на честь якого названий турнір, був видатним угорським футболістом – 49-разовим гравцем збірної Угорщини, колишнім захисником легендарної «Золотої команди», олімпійським чемпіоном. Його діяльність ми ставимо в приклад молодим угорським обдарованим спортсменам Закарпаття», – зазначила вона під час свого виступу й додала, що захід проводиться також із метою популяризації футболу, пошуку та підтримки талановитих спортсменів нашого краю, розбудови спортивних зв’язків.

25 листопада 1953 року збірна Угорщини зіграла легендарний матч на лондонському стадіоні «Вемблі» й перемогла Англію, команди якої до того не програвали жодного поєдинку протягом 90 років, з рахунком 6:3. Єнев Бузанскі тоді також підсилював угорський колектив. У 2013 році, у 60-ту річницю матчу, радіо «Кошут» присвятило цій події тематичний день, під час якого було повторено трансляцію 90-хвилинної гри. Звідси й виникла ідея в благодійного фонду, адже хоч на той час в Угорщині вже проводився турнір імені Єнева Бузанскі, такого спортивного заходу ще не було в закордонних угорців. Тож перший турнір за кубок відбувся в Ужгородському центрі талантів, де був присутній і сам Єнев Бузанскі. Ініціатива, безперечно, виявилася успішною. Ці слова підтверджує й те, що протягом 2013–2022 років участь у футбольних турнірах імені Бузанскі, організованих БФ «ҐЕНІУС», узяли загалом 1 012 молодих спортсменів.

Дотримуючись карантинних правил, Фонд проводив змагання й під час епідемії коронавірусу. Участь у турнірах тоді взяли 154 гравці. Цього року через воєнну ситуацію в Україні виникли певні труднощі, проте організаторам таки вдалося успішно провести ювілейний турнір. Узяти участь у ньому зголосилися 122 гравці з 11 команд 10 закладів. Зокрема 5 команд у віковій категорії до 15 років та 6 команд – 15–17 років, які зіграли в круговій системі.

Після урочистого відкриття на берегівському стадіоні «Дружба» учасники турніру поклали вінки до пам’ятної дошки Ґейзи Калочаї, друга Єнева Бузанскі, уродженця Берегова, колишнього футболіста й тренера, гравця збірної Угорщини, яка виграла срібну медаль чемпіонату світу.

Спортсменів у листі привітав син легендарного футболіста Єнев Бузанскі-молодший, котрий водночас є меценатом спортивного заходу. Він висловив вдячність Благодійному фонду «ҐЕНІУС» та Закарпатському угорському інституту ім. Ференца Ракоці ІІ за проведення турніру, який ушановує пам’ять людини й футболіста Єнева Бузанскі, показуючи наступним поколінням приклад волі, наполегливості та любові до батьківщини.

Змагання завершилися з такими результатами: у віковій категорії до 15 років перемогу здобула команда Великоберезької середньої школи ім. Пейтера Добраї, друге місце посіли гравці Ужгородської ЗОШ І–ІІІ ступенів № 10 з угорською мовою навчання ім. Ґабора Дойко, третє – команда ліцею села Яноші. Звання кращого гравця в цій віковій категорії отримав Давід Поспелов, кращого голкіпера – Мілан Лукач, кращого бомбардира – Патрік Товт.

У віковій категорії 15–17 років перемогу здобула команда Берегівського ліцею № 4 ім. Лайоша Кошута, друге місце посіли гравці Фахового коледжу Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, третє – команда Великоберезької середньої школи ім. Пейтера Добраї. Звання кращого бомбардира в цій віковій категорії здобув Марк Генкель, кращим голкіпером став Ерік Горват, кращим гравцем – Адам Пішта. Після турніру переможцям вручили грамоти та медалі, а також м’ячі та кубки, які надав спортивний клуб NIKÉ.

Очільник Берегівського районного осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Йожеф Шін, який спостерігав за матчами, підкреслив, що підтримка уряду Угорщини безперервна з 2010 року і це відчувається також у сфері спорту. Щодо діяча, на честь якого проводиться турнір, Йожеф Шін наголосив: «Єнев Бузанскі завжди був цілеспрямованою людиною, котра кожного разу брала участь у турнірах і матчах з повною віддачею та вірою в перемогу. І це мало відповідний результат». А відтак додав: «Сподіваємося, що якнайшвидше настане мир і вся молодь зможе знову вийти на зелені футбольні поля, де на нашу радість гарно проведе час». Йожеф Шін також підкреслив, що за підтримки ТУКЗ-КМКС кращий бомбардир Кубка Марк Генкель отримав можливість відвідати триденний турнір угорських команд Карпатського басейну.

Капітан збірної футбольної команди парламенту Угорщини, колишній директор ФК «Ференцварош» та олімпійської й національної збірних Угорщини Золтан Мадяр, котрий має закарпатське коріння, уперше побував у нашому краї в 1990-му, коли «Ференцварош» у Берегові грав з місцевою командою. «Єнев Бузанскі вперше відвідав зі мною Закарпаття у 2001 році разом із легендарним голкіпером Дюлою Ґрошичем. Ми приїхали тоді з нагоди 100-річчя берегівського футболу. Тут перебував і Ґейза Калочаї, легендарний уродженець міста. Єнев Бузанскі познайомився із закарпатцями, йому все дуже сподобалося, і я радий, що він підтримав ініціативу назвати його іменем футбольний турнір команд школярів», – пригадав гість. «Те, що діти зібралися, позмагалися та гарно провели час, підтверджує, що закарпатські угорці справді прагнуть життя», – додав він.

Викладач Координаційного інституту спортивних наук Дебреценського університету, ініціатор футбольного турніру «Кубок Єнева Бузанскі» серед вишів Жолт Кулчар, у свою чергу, зазначив: «Це велика система. Мета, безперечно, полягає в тому, щоб кожен будував своє життя на своїй батьківщині, але в синергії один з одним, зміцнюючи один одного на рівні нації. Вважаю, що це одна з найважливіших запорук збереження та процвітання угорців».

Футбольний турнір «Кубок Єнева Бузанскі» відбувся за підтримки уряду Угорщини, Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини, Фонду ім. Ґабора Бетлена й уповноваженого міністра, відповідального за розвиток співпраці між областю Саболч-Сатмар-Берег і Закарпаття та за координацію Програми розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну.

Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня