A spanyol labdarúgó-válogatott Álex Baena góljával 1–0-ra legyőzték Uruguayt a H csoport 3. fordulójában rendezett mérkőzésen, ezzel pedig eldőlt, hogy az Eb-címvédő csoportgyőztesként jut a legjobb 32 közé, míg Uruguay két ponttal, az eddigi legrosszabb csoportharmadikként biztosan búcsúzik a tornától.
A spanyolok a Zöld-foki Köztársaság elleni 0–0-ás kezdés után Szaúd-Arábia (4–0) és Uruguay legyőzésével biztosították be a papírformának megfelelő csoportelsőséget, kapott gól nélkül jutnak a legjobb 32 közé, ahol a J csoport második helyezettjével (Ausztriával vagy Algériával) találkoznak.
Uruguay: Muslera (Rochet, a szünetben) – Varela, Cáceres, Olivera, Sanabria (B. Rodríguez, 70.) – Ugarte (De la Cruz, 45.) – Canobio, Bentancur, Valverde (Vinas, 57.), M. Araújo – Nunez
Az Európa-bajnok spanyol válogatott az első félidő jelentős részében mezőnyfölényben futballozott, de ez jobbára csak meddőnek bizonyult, mert ígéretes gólhelyzetet nem alakított ki. Az uruguayiak szervezetten védekeztek, viszont támadásépítésre annak ellenére sem futotta az erejükből, hogy egy esetleges vereség kieséssel fenyegetett. Az európaiak a félidő hajrájában Baena találatával gólra váltották mezőnyfölényüket, de a labdát háromszor annyit birtokló spanyolok vezetéséhez Muslera hibája is kellett, az uruguayi kapus ugyanis védhető lövést nem tudott hárítani. A szünet előtt további rossz hírt jelentett a dél-amerikaiak számára, hogy Ugarte térdsérülést szenvedett.
A negyvenéves Muslera hibája sokba került, mivel Marcelo Bielsa szövetségi kapitánynál elfogyott a bizalom, azaz a szünetben lecserélte a 40 éves játékost. Ettől viszont mezőnyben nem lett jobb Uruguay, amely hátrányban sem tudott megújulni, ugyanolyan veszélytelen maradt a támadójátéka, márpedig muszáj lett volna gólt szereznie. A mérkőzést jól jellemezte, hogy bár a dél-amerikaiaknak mindenképpen gólra volt szükségük, mégis csak a spanyoloknak volt veszélyes helyzetük, de Olmo rosszul találta el a labdát, így elmaradt a gól, majd a hajrában Ferran Torres lövése a lécet találta el. Az uruguayiak mindössze az utolsó tíz percben kezdték többet birtokolni a labdát, egy-két ígéretes akciót is vezettek, ám ezeket a spanyol védelem hatástalanította. Összességében az európai gárda könnyedén őrizte meg minimális előnyét, de Uruguaynak a méltóságteljes kiesés sem adatott meg, mert Canobbio a frusztráltságát rendkívül csúnya és szándékos szabálytalansággal vezette le, így ő és csapata is ezzel a piros lappal köszönt el a vb-től.
A H csoport másik mérkőzésén, a Zöld-foki Köztársaság és Szaúd-Arábia találkozóján nem született gól, amivel a zöld-fokiak – három döntetlennel – megszerezték a csoport második helyét.
A harmadik helyen Uruguay végzett, de két pontjával esélye sincs bekerülni a nyolc legjobb csoportharmadik közé, így a szintén kétpontos, de rosszabb gólkülönbségével negyedik Szaúd-Arábiával együtt búcsúzik a tornától.
További mérkőzések:
Június 27., szombat
G csoport: Egyiptom–Irán, Seattle, 5:00
G csoport: Új-Zéland–Belgium, Vancouver, 5:00
L csoport: Panama–Anglia, New York, 23:00
L csoport: Horvátország–Ghána, Philadelphia, 23:00
A Spanyolország elleni 0-0-s döntetlen után Uruguay ellen 2-2-es döntetlent ért el a Zöld-foki szigetek labdarúgó-válogatottja a világbajnokság H csoportjának második fordulójában.
Ha van válogatott, amely a világbajnokság minden pillanatát maximálisan élvezheti, az egyértelműen az esélytelenek nyugalmával pályára lépő Zöld-foki szigetek együttese. A kiscsapat története során először jutott ki a vébére, ahol a nyitómérkőzésen bombameglepetést okozva gól nélküli döntetlent játszott az Európa-bajnok spanyolokkal.
A világ megismerte Vozinha nevét, aki 40 évesen éppen most válik klub nélkülivé, és akinek édesanyja nem mehetett el az Egyesült Államokba. A szervezkedés és az ügyintézés beindult, a mama is megérkezett Amerikába, a csapat pedig Uruguay ellen újabb bravúrra készült.
Mi az, hogy készült? A 21. percben Kevin Pina 30 méterről hatalmas gól lőtt szabadrúgásból (0-1).
De a dél-amerikaiak még az első félidőben fordítottak, a 44. percben Lopes Cabral fejese még a kapufán csattant, de Maxi Araújo már nem hibázott (1-1), majd a ráadás hatodik percében Canobbio lőtt a kapu közepébe (2-1).
A 61. percben egyenlített az afrikai csapat, Olivera röviden passzolt a kapujától 25 méterre, a három perce csereként beállt Varela lecsapott a labdára, elvitte a teljesen feleslegesen kirongyoló Muslera kapus mellett a labdát, majd az üres kapuba lőtt (2-2).
A 68. percben úgy tűnt, Uruguay visszaveszi a vezetést: Maxi Araújo szögletét követően egy óriási kavarodás, kapufa, majd Vozinha-védés után a középre keveredő Araújo egy méterről a kapuba lőtt, de kiderült, már réges-régen leshelyzet volt, éppen a gólszerző révén, aki még a szöglet után kapta vissza rosszul a labdát…
A hajrában az eredmény már nem változott, amennyiben magyar idő szerint június 27-én hajnalban a Zöld-foki szigetek legyőzi Szaúd-Arábiát, ott lesz az egyenes kieséses szakaszban.
További mérkőzések:
Június 22., hétfő
G csoport: Új-Zéland–Egyiptom, Vancouver, 3:00
J csoport: Argentína–Ausztria, Dallas, 19:00
I csoport: Franciaország–Irak, Philadelphia, 23:00
A kétszeres győztes uruguayi válogatott 1-1-es döntetlent játszott Szaúd-Arábiával hétfőn a tengerentúli labdarúgó-világbajnokság H csoportjában.
A hetedik tornáján induló szaúdi együttes csak egyszer nyerte meg nyitómérkőzését, négy éve a későbbi győztes argentinokat győzte le.
Marcelo Bielsa, az uruguayi válogatott argentin szövetségi kapitánya a harmadik világbajnokságán harmadik csapatával vesz részt, 2002-ben Argentínát, 2010-ben pedig Chilét irányította.
Világbajnokság, H csoport, 1. forduló:
Szaúd-Arábia–Uruguay 1-1 (1-0)
Miami, Hard Rock Stadion, 62 764 néző, v.: Mariani (olasz)
gólszerzők: Al-Amri (41.), illetve M. Araújo (80.)
Muslera – Varela, Cáceres, Olivera, Vina (Sanabria, a szünetben) – Valverde, Ugarte (De la Cruz, 72.), Bentancur, M. Araújo (B. Rodríguez, 82.) – Vinas (Aguirre, 90.), Núnez (Canobbio, a szünetben)
Az esélyesebbnek tartott uruguayi csapat kezdeményezőbben futballozott ugyan, de helyzetekig nem jutott. Amikor viszont a szaúdi kapus, Mohammed al-Ovaisz hatalmasakat védett, a játékvezető rendre jelezte, hogy az uruguayi lehetőségek előtt már szabálytalanságok történtek. Közben a háromszoros Ázsia-bajnok a kezdeti óvatoskodás után elkezdett támadni, s bár Fernando Muslera is megmutatta, mit tud a kapuban, a 41. percben már a negyvenedik életévét a mérkőzés napján betöltő kapus sem segíthetett. Jobb oldali szöglet után Mohamed Kanno fejesénél a labda kipattant a kapusról, az érkező Abdulelah al-Amri pedig két méterről a kapu közepébe lőtt. Uruguay a 44. percben került először szabályosan helyzetbe, de Federico Vinas fejesénél Al-Ovaisz magabiztosan fogta meg a labdát.
A második játékrész egyből uruguayi helyzettel kezdődött, de a szaúdi kapus Vinas újabb fejesénél is hárított, sőt a 60. percben is, amikor Manuel Ugarte 22 méteres lapos lövésénél ujjheggyel még beleért a labdába, ami a jobb kapufa tövéről pattant oldalra. Állandósult a dél-amerikaiak nyomása, míg a szaúdiak egyre gyakrabban próbálták lassítani a játékot, s már csak elvétve jutottak el az ellenfél kapujáig. Nem is húzták ki a mérkőzés végéig, ugyanis Maximiliano Araújo a 80. percben egyenlített.
A kétszeres világbajnok a hajrában még jobban fokozta a nyomást, már 28 kapura lövésnél tartott, ebből tízszer el is találta, de a mezőny legjobbja, Al-Ovaisz minden próbálkozást hárított, így pontosztozkodással zárult a találkozó.
További mérkőzések:
Június 16., kedd
I csoport: Franciaország–Szenegál, New York, 21:00